Bevezető

A Debreceni Regionális Független Vizsgaközpont országos szinten vizsgáztatási tevékenységet ellátó szervezet.

Intézményünk a Debreceni Szakképzési Centrum, valamint a hozzá tartozó szakképző intézmények révén 30 éves tapasztalattal rendelkezik a vizsgáztatás terén.

Munkatársaink magasan képzett, motivált szakemberek, akik rendelkeznek a szükséges kompetenciákkal, kiemelten figyelve a biztonságra a vizsgaszervezés és lebonyolítás során.
A szakmai vizsgabizottságok tagjait szigorú kiválasztási és tanúsítási folyamat eredményeként választjuk ki.

A vizsgák magas színvonalú lebonyolítása alaposan kidolgozott, megfelelően szabályozott és irányított, valamint szabályszerűen végrehajtott folyamatok szerint történik.
A Vizsgaközpont Irányítási rendszere itt megismerhető.

Vizsgajelentkezés folyamata

A vizsgákra történő jelentkezés a az E-KRÉTA Vizsgaközpont rendszeren keresztül történik.

Felhívjuk figyelmét, hogy minden esetben szükséges új regisztráció, akkor is, ha már rendelkezik gondviselői/tanulói KRÉTA felhasználó fiókkal.

Kérjük, regisztráljon új felhasználói fiókot az E-KRÉTA rendszerben:
https://vizsgakozpont.e-kreta.hu/regisztracio

Az E-KRÉTA rendszerben belépés után a „Vizsgára jelentkezés” menüben tudja megkeresni azt a vizsgát, amelyre szeretne jelentkezni, de ennél egyszerűbb módja a jelentkezésnek, ha a honlapunk főoldalán a Vizsgaidőpontoknál a választott vizsga melletti linkre kattint, amely egyből az adott jelentkezési felületre navigálja át.

A vizsgajelentkezés lépéseit követve kérjük, töltse fel az aláírt. beszkennelt jelentkezési lapot és egyéb szükséges dokumentumokat (Tanúsítvány, Felmentési kérelem), majd mentse el a változásokat.

Kérjük, hogy a jelentkezésnél a személyi igazolványon szereplő adatokat adja meg (pl. több utónév esetében mindegyik szerepeljen; ha külföldön született akkor ugyanúgy legyen beírva idegen nyelven is a település, ahogyan a személyi igazolványban szerepel).

A jelentkezési laphoz csatolni kell a vizsgával kapcsolatos kérelmeket (pl. Felmentési kérelem, Méltányossági kérelem) és a kérelem alapjául szolgáló okiratok másolatát.

A jelentkezés véglegesítését követően a vizsgaértesítést (pontos hely, idő) legalább 10 nappal a vizsgát megelőzően e-mailben megküldjük.

A hiányosan vagy rosszul kitöltött, aláírás nélküli jelentkezési lappal történő jelentkezés elutasításra kerül.

A jelentkezés beérkezéséről a központi rendszer a beküldőnek elektronikus visszajelzést ad. Kérjük, hogy a jelentkezési lap benyújtását követően rendszeresen ellenőrizze beérkező elektronikus leveleit!

Sok sikert kívánunk a felkészüléshez! 

Jelentkezési határidő

a) a február–márciusi vizsgaidőszak esetén a vizsgaidőszakot megelőző év december hónap első napja,

b) a május–júniusi vizsgaidőszak esetén a vizsgaidőszak éve február hónapjának tizenötödik napja,

c) az október–novemberi vizsgaidőszak esetén a vizsgaidőszak éve augusztus hónapjának utolsó munkanapja,

d) a részszakma megszerzésére irányuló vizsga időpontját a Vizsgaközpont határozza meg, melyet saját honlapján közzétesz,

e) a képesítő vizsgára történő jelentkezési lap benyújtásának határidejét
a vizsgaközpont határozza meg, melyet saját honlapján tesz közzé.

Felmentés

Alapszabályként a szakmai vizsga, képesítő vizsga vizsgatevékenységei alól felmentést kérhet a vizsgázó, ha a jogszabály, illetve a Képzési- és Kimeneti Követelmény (KKK) erre lehetőséget ad. Képesítő vizsga esetén vizsgatevékenység alóli felmentés a PK Programkövetelményben (PK) rögzített esetekben az ott meghatározott feltételek teljesülése esetén adható.

Jogszabály alapján mentesül a szakmai vizsga vagy a vizsgatevékenység letétele alól az a vizsgázó, aki országos szakmai tanulmányi versenyen, WorldSkills vagy EuroSkills versenyen a KKK-ban meghatározott követelményt teljesítette és a versenyfelhívásban meghatározott helyezést, teljesítményt, szintet elérte. Ebben az esetben a szakmai vizsga vagy a vizsgatevékenység eredménye jelesnek minősül.

A Szkr. 297. § (1), (2), (3) bekezdésére és (3) bekezdés b), c) pontjára figyelemmela Vizsgaközpont:

– Az interaktív, írásbeli vizsgatevékenységen lehetővé teszi a tanulmányok során alkalmazott segédeszköz használatát vagy segédszemély igénybevételét. A Vizsgaközpont a halláskárosodott vizsgázó kérelmére a vizsgatevékenység szóbeli részének idejére – ha az indokolt – jelnyelvi tolmácsot biztosít.

Indokolt esetben engedélyezi, a vizsgázó igazolt kérelme alapján 

a) a vizsgázó mentesítését a vizsgatevékenység idegen nyelvi része vagy annak egy típusa, szintje alól, ha a vizsgázót a szakmai oktatás, szakképzés során is mentesítették az idegen nyelv értékelése és minősítése alól;

b) az interaktív, írásbeli vizsgatevékenység szóban történő vizsgatevékenységgel vagy a vizsgatevékenység szóban történő részének interaktív vagy írásbeli vizsgatevékenységgel történő kiváltását;

c) az adott vizsgatevékenység az arra meghatározott időnél hosszabb idő alatt történő teljesítését azzal, hogy a projektfeladat esetén a hosszabbítás nem haladhatja meg a projektfeladatra előírt időtartam harminc százalékát kivéve, ha a KKK-k, PK-k másként rendelkeznek.

Kiegészítés SNI vizsgázóink részére

A sajátos nevelési igényű tanulónak meghatározott kedvezmények útján kell biztosítani vizsgáztatást. A nyújtott kedvezmény kizárólag az annak alapjául szolgáló körülménnyel összefüggésben biztosítható, és nem vezethet a szakma megszerzéséhez szükséges követelmények alóli általános felmentéshez.

A vizsga tekintetében – ha azt a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség, a sajátos nevelési igény, illetve a fogyatékosság jellege indokolja – a beilleszkedési, tanulási, magatartási rendellenességgel küzdő tanuló, a sajátos nevelési igényű tanuló és a képzésben részt vevő fogyatékkal élő személy számára:

  1. az írásbeli vizsgával összefüggésben
  2. meg kell növelni az írásbeli feladatok megválaszolásához rendelkezésre álló időt legfeljebb harminc perccel,
  3. lehetővé kell tenni segédeszköz használatát vagy segédszemély igénybevételét, illetve
  4. engedélyezni kell, hogy az írásbeli vizsga helyett szóbeli vizsgát tegyen,
  • a szóbeli vizsgával összefüggésben
  • meg kell növelni a harminc perc gondolkodási időt legfeljebb tíz perccel, illetve
  • engedélyezni kell, hogy a szóbeli vizsgát írásban tegye le.

A vizsgára való jelentkezéssel egyidejűleg a vizsgázónak írásban kell benyújtania a Vizsgaközpontnak a szakmai vizsgához, képesítő vizsgához kapcsolódó felmentési kérelmét, és – rendelkezésre állás esetén – a kérelmek alapjául szolgáló dokumentumokat. 

A felmentési kérelem alapjául szolgáló igazoló dokumentumokat a Vizsgaközpont ellenőrzi. Legkésőbb a jelentkezési határidő lejárta után 10 nappal, a kérelmező írásbeli elektronikus tájékoztatást kap a felmentési kérelem elfogadásáról, elutasításáról, illetve szükség esetén felszólítást kap a hiányzó dokumentumok pótlásáról. Nem, vagy nem megfelelően pótolt dokumentumok esetén a kérelmet a Vizsgaközpont elutasítja. Felmentési kérelemmel kapcsolatos döntés meghozatalára, az erről szóló határozat kiállítására a Vizsgaközpont vezetője jogosult.

Vizsgarész beszámításának kérelme

Másik intézményből hozott vizsgarész eredményének beszámítására irányuló kérelmet írásban a jelentkezéssel egyidejűleg szükséges beadni a Vizsgaközpontnak. A Vizsgaközpont vezetője a rendelkezésre álló igazoló dokumentum (törzslapkivonat) ellenőrzése után, a vizsgarész beszámíthatóságának kivizsgálását követően döntést hoz. Erről értesíti a jelentkezőt a megadott elérhetőségen.

Méltányossági kérelem

Méltányossági kérelem írásban – lehetőség szerint – a jelentkezéssel egyidejűleg adható be a Vizsgaközpontnak. Méltányossági kérelem nyújtható be pl. az adott vizsganap időbeosztásával kapcsolatban indokolt esetben pl. távolról érkező jelentkező, kisgyermek gondozása, egészségügyi problémák miatt. A méltányossági kérelmet a vizsgaközpont vezetője bírálja el. A döntésről a jelentkezőt írásban a megadott elérhetőségek egyikén 15 napon belül tájékoztatja.

A vizsga megkezdése előtt 15 napon belül érkezett méltányossági kérelem esetén,
a Vizsgaközpont vezető az elbírálást lehetőség szerint a legrövidebb időn belül teszi meg. Kérelmező tájékoztatása a döntést követően megtörténik, legkésőbb a vizsgát megelőző napig.

A vizsgát megelőző munkanapon, illetve a vizsga napján beadott méltányossági kérelmet a Vizsgaközpontnak nem áll módjában befogadni. Rendkívüli élethelyzetből adódóan a vizsga megkezdése előtt bejelentett méltányossági kérelem esetén a vizsgaközpont a helyszínen jelenlévő képviselője jogosult a méltányossági kérelmet fogadni, arról a vizsgaközpont vezetővel egyeztetni, majd a döntést a kérelmező és a vizsgabizottság tudomására hozni. Az eseményt jegyzőkönyvben rögzíteni szükséges. Méltányossági kérelemre hozott döntéssel szemben nincs fellebbezési lehetőség.

Vizsgadíj befizetése

A jelentkezést követően a vizsgadíj fizetésével kapcsolatos részletes tájékoztatást emailben megküldjük az Ön által megadott címre.

A vizsgadíj befizetése banki átutalással történhet:

  • jogosult neve: Debreceni Szakképzési Centrum
  • számlaszám: Magyar Államkincstár 10034002-00335395-00000000

Átutaláskor a Közlemény rovatban fel kell tüntetni egyedi befizetés estén 091114-es számot, egy szóköz kihagyásával a vizsga azonosítószámát, valamint egy szóköz kihagyásával a vizsgázó nevét.

                                            például:   091114 001859/2023 Tudor Tibor

A számla a befizetést követően kerül kiállításra!

Amennyiben a vizsgadíj átvállalásra kerül, és a munkáltató a befizetést megelőzően kéri díjbekérőt, kérjük előre jelezze felénk a számlafizető adatainak megadásával!

Vizsga felépítése és vizsgarészek

A szakmai vizsga:

  • interaktív (számítógép alkalmazását igénylő) és
  • projektfeladat megvalósításából áll.

A képesítő vizsga:

  • írásbeli feladat és/vagy
  • projektfeladat megvalósításából áll.

Az interaktív / írásbeli vizsga jellemzése

A vizsgázónak a feladat és az útmutató alapján a számítógép által véletlenszerűen generált vizsgafeladatsort kell az interaktív vizsgán megoldani. Írásbeli vizsgán a vizsgázó a feladatsort papíron oldja meg.

A vizsgatevékenységet csak akkor lehet megkezdeni, ha az ahhoz szükséges feltételekről a vizsgabizottság meggyőződött (elegendő mennyiségű számítógép, a technikai feltételek folyamatos biztosításáért felelős személy). A vizsgateremben a vizsgázókon és a vizsgabizottsági tagon, a vizsga jegyzőjén, a technikai feltételek folyamatos biztosításáért felelős személyen, valamint a felügyelőn kívül más személy nem tartózkodhat. A technikai feltételek folyamatos biztosításáért felelős személy a Vizsgaközpont írásos engedélyével tartózkodhat a vizsgateremben.

A vizsgatevékenység megkezdése előtt a vizsgateremben a Vizsgaközpont által megbízott teremfelügyelő ülésrendet készít és tájékoztatást ad az interaktív/írásbeli vizsgatevékenység szabályairól, a használható segédeszközökről, továbbá az elkövetett szabálytalanság következményeiről és gondoskodik a vizsga rendjének betartásáról. A felügyelő az egy teremben vizsgázók ülésrendjéről nyilvántartást készít, amelyet külön jegyzőkönyvben rögzít. Ha a vizsgázónak el kell hagynia a vizsgatermet, engedélyt kér a felügyelőtől. A vizsgázó távozásának és visszaérkezésének idejét be kell írni az ülésrendet tartalmazó jegyzőkönyvbe. Amennyiben a rendszer lehetővé teszi, úgy a távozás (feladatmegoldás felfüggesztése) ténye a rendszeren belül is rögzítésre kerül. A vizsgázók közül egyidejűleg csak egy ember mehet ki a teremből, ahol a folyosófelügyelő gondoskodik arról, hogy a vizsgázó senkivel ne kerülhessen kapcsolatba.

Az interaktív vizsgatevékenység során a vizsgázó csak a számítógépen dolgozhat kivéve, ha az interaktív vizsga készítője másképpen rendelkezik. Az elkészült vizsgafeladatokat a vizsgázók az erre létrehozott elektronikus felületen oldják meg és mentik el.

Írásbeli vizsgatevékenység során a vizsgázó nem csak a számítógépen dolgozhat, papír alapú feladatlap is használható. Az írásbeli vizsgatevékenység feladatait a Vizsgaközpont által biztosított feladatlapon, szükség szerint pótlapon oldják meg a vizsgázók.

Ha a vizsgázó befejezte a vizsgafeladat kidolgozását menti és lezárja a vizsgafeladatot. A felügyelő az ülésrendbe a vizsgázó neve mellé rögzíti a befejezés időpontját, írásbeli vizsga esetén átveszi az elkészített írásbeli vizsgafeladatot.

Ha a teremfelügyelő az interaktív/írásbeli vizsgatevékenység közben szabálytalanságot észlel, felfüggeszti a vizsgázó vizsgatevékenységét, az ülésrendben írásban rögzíti ennek tényét, továbbá a felfüggesztés pontos idejét, a szabálytalanság jellegét, és aláírás után engedélyezi a vizsgázónak a vizsgatevékenység folytatását. A szabálytalansággal kapcsolatban a vizsgatevékenységet, vizsgázókat meg nem zavarva, célszerűen a vizsgatevékenység befejeztével külön jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek tartalmaznia kell minden olyan adatot és eseményt, amely lehetővé teszi a szabálytalanság tényének és körülményének megállapítását, az érintett vizsgázó és felügyelő nyilatkozatát, továbbá azt, hogy a vizsgázót tájékoztatták a szabálytalanság elbírálásával kapcsolatos eljárásról és a szabálytalanság következményeiről. A jegyzőkönyvet a felügyelő, a vizsgázó és a vizsgafelügyelő írja alá. A vizsgázó észrevételét – kérelmére – a jegyzőkönyvben rögzíteni kell. A szabálytalansággal összefüggésben felvett jegyzőkönyvet csatolni kell a vizsgajegyzőkönyvhöz. A jegyzőkönyv felvételével a felügyelő eleget tesz hivatalos tájékoztatási kötelezettségének. A szabálytalanságot a vizsgaközpont a jegyzőkönyv ismeretében kivizsgálja és dönt a következményekről.

Az értékelt interaktív/írásbeli vizsgadolgozatba való megtekintés időpontjára és módjára vonatkozóan a vizsgaközpont követi az államigazgatási szerv utasításait. Amennyiben a vizsgaközpontnak szerepe van a vizsgadolgozat megtekintésének biztosításában, úgy annak módjáról és időpontjáról a vizsgázókat tájékoztatja.

A Vizsgaközpont minden az interaktív vizsgafeladattal, értékelési útmutatóval, értékeléssel kapcsolatos észrevételt, panaszt továbbít az érintett szakképzési államigazgatási szervnek és a továbbiakban útmutatásai szerint jár el. Észrevétel kizárólag a meglévő értékelési útmutatóban foglaltaktól eltérő javítás vagy az értékelés számszaki hibája esetében tehető.

A projektfeladat jellemzése

A projektfeladat a Vizsgaközpont által – a KKK-ra, PK-ra tekintettel – a vizsgázó gyakorlati felkészültségének átfogóbb felmérése céljából meghatározott vizsgatevékenység.

A projektfeladatot a vizsgára vagy a vizsgán kell elkészíteni és szükség szerint szóban az adott szakma folytatásához szükséges ismeretek ellenőrzésére is kiterjedően megvédeni. Projektfeladatként – a KKK-nak / PK-nak megfelelően – gyakorlati vizsgamunka, vizsgaremek, vizsgamű vagy egyéb vizsgaprodukció megvalósítása vagy záródolgozat vagy portfólió elkészítése határozható meg.

A projektfeladat vizsgaidőpontját a Vizsgaközpont határozza meg vonatkozó KKK vagy PK figyelembevételével. A projektfeladatot a vizsgázó a Vizsgaközpont által a projektfeladathoz kapcsolódóan meghatározott segédanyagok használatával végzi.

A projektfeladat végrehajtásához a KKK-ban/PK-ban meghatározott időtartam áll a vizsgázó rendelkezésére. Nem számítható be a vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartamba a vizsgázónak fel nem róható okból kieső idő. Ha a projektfeladat végrehajtása során balesetveszély, egészségi ártalom, technológiai vagy más rendkívüli ok merül fel, azt a vizsgafelügyelő haladéktalanul jelzi a Vizsgaközpontnak, amely a szakmai vizsga során elkészítendő projektfeladatot megváltoztathatja.

 

Értékelés

 Az egyes vizsgafeladatok eredménye a KKK-ban / PK-ban rögzített értékelési súlyaránynak megfelelően számít bele a vizsga eredményébe. 

A projektfeladat átvételét követően a mérést végző tagtól kapott adatok és információk alapján a vizsgabizottság értékelési feladatokat ellátó tagja elvégzi az értékelést. Az értékelési folyamat eredményét bemutató dokumentációt a vizsgafelügyelő aláírja, majd  az értékelés továbbításra kerül az  akkreditált vizsgaközpont vezetőnek.

A vizsgázó minősítéséről az akkreditált vizsgaközpont dönt.

A szakmai vizsga minősítését az egyes vizsgatevékenységeknek a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott értékelési súlyaránynak megfelelően kell kiszámítani.
A minősítés megállapítása során a kerekítés általános szabályai szerint kell eljárni.

A vizsga eredményét az akkreditált vizsgaközpont vizsgát követő 5 napon belül hirdeti ki.

A vizsgázó teljesítményét vizsgatevékenységenként a pontszámok százalékban és érdemjegyben történő kifejezésével kell értékelni. Sikertelen a vizsga, ha bármelyik vizsgatevékenység eredménye elégtelen. Sikertelen vizsga esetén csak az elégtelenre értékelt vizsgatevékenységet kell megismételni, amennyiben a vonatkozó KKK vagy PK másképpen nem rendelkezik.

A Vizsgaközpont elektronikus úton gondoskodik a vizsgázók tájékoztatásáról az eredmények elérhetőségének módjáról, illetve a bizonyítványok, oklevelek átvételének időpontjáról és helyszínéről, legkésőbb az utolsó vizsgatevékenység befejezésével egyidejűleg.

Mi a teendő sikertelen vizsga esetén?

Sikertelen a szakmai vizsga, ha bármelyik vizsgatevékenység eredménye elégtelen.

Javítóvizsga

Javítóvizsgát kell tennie annak a vizsgázónak, aki

a) aki sikertelen vizsgát tett,

b) aki a vizsgán igazolható ok nélkül nem jelent meg, vagy azt megszakította, 

c) akit szabálytalanság miatt a vizsgabizottság a vizsga folytatásától eltiltott.

Ha a képzési és kimeneti követelmények másként nem rendelkeznek, sikertelen szakmai vizsga esetén csak az elégtelenre értékelt vizsgatevékenységet kell megismételni.

Abban az esetben, ha a vizsgázó szabálytalanságot követett el és eltiltásra került a vizsgától, a szakmai vizsgát teljes egészében meg kell ismételni.

A javítóvizsga a KKK megváltozásáig, de legalább a vizsgát követő 1 évig a képzés megkezdésekor hatályos KKK szerint tehető le vagy ismételhető meg. 

Pótlóvizsga

Ha a vizsgázó a szakmai vizsgát neki fel nem róható okból meg sem kezdte vagy megkezdte, de befejezni nem tudta, azokból a vizsgatevékenységekből, amelyekből még nem vizsgázott, pótlóvizsgát tehet. A pótlóvizsga a KKK-k megváltozásáig, de legalább a szakmai vizsgát követő 1 évig a képzés megkezdésekor hatályos KKK-k szerint tehető le. 

A vizsgázó a pótlóvizsgát még ugyanabban a vizsgaidőszakban is leteheti, ha a szakmai vizsga letételét gátló akadályok elhárultak és lebonyolításának feltételei adottak. Ebben az esetben a törzslapkivonatot a pótlóvizsgát megelőzően ki kell adni a vizsgázónak.

Azonosítás vizsgán

Valamennyi jelentkezőnek érvényes, fényképes okmányt kell bemutatnia, ami hitelesen bizonyítja a személyazonosságot. Csak NEM lejárt, eredeti igazolványt fogadunk el!

Kizárólag a következő dokumentumokat fogadjuk el érvényes személyazonosító okmányként:

  • Személyi igazolvány
  • Útlevél
  • Vezetői engedély
  • Diákigazolvány

Amit nem fogadunk el:

  • buszbérlet

Azok a jelentkezők, akik nem tudnak érvényes személyazonosító okmányt felmutatni, nem vizsgázhatnak!

Vizsganapi tippek

A vizsga napja a legtöbb jelölt számára fontos nap, ezért a tudatos felkészülés zökkenőmentessé teheti azt.

1. A vizsga előtt

Ellenőrizze a vizsga dátumát, idejét és a pontos címét. Ezeket az információkat a vizsga előtt 10 nappal küldjük el Önnek egy vizsgaértesítőben e-mailben.

Ha bármilyen kérdése van, forduljon hozzánk az info@devizsga.hu e-mail címen, vagy hívjon minket a +36 52 437-311 telefonszámon.

Ne felejtse el ellenőrizni, mennyi idő szükséges a vizsga helyszínére történő utazáshoz, különösen, ha a vizsga hétvégén vagy áthelyezett munkanapokon van, valamint kalkuláljon az előre nem várt közlekedési eseményekkel is!

Érkezzen legalább fél órával a vizsga megkezdése előtt!

Kérjük, tisztelje meg a vizsgabizottságot az alkalomhoz illő öltözetével!

Kövesse az irányítótáblákat, hogy megtalálja a vizsgatermet, vagy menjen az épület recepciójához, ahol a kollégák segítik Önt!

2. Mit vigyen magával a vizsgára?

  1. Érvényes személyazonosító okmányt
  2. Számológépet (ha szükséges)
  3. Golyóstollat (kék színű, 2db)
  4. Innivalót
  5. Energiapótláshoz pl.: szőlőcukrot, csokoládét, kekszet stb.

Mobiltelefont, okosórát kikapcsolt állapotban, táskában be lehet vinni a vizsgaterembe.
A vizsgázókat arra kérjük, hogy a táskájukat a kijelölt helyre helyezzék el a vizsga megkezdése előtt legkésőbb 5 perccel.  Elektronikus tárgyakatpéldául: laptopokat, táblagépeket, ipadokat, e-olvasókat, fényképezőgépeket, digitális hangrögzítőket, mp3-lejátszókat TILOS a vizsgára bevinni.

Szigorúan tilos a vizsgahelyszínre bevinni szúró-, vágóeszközöket vagy bármilyen olyan eszközt, amivel mások vagy a saját testi épségét veszélyeztetheti.

Az asztalra csak a golyóstollakat, a számológépet, az enni- innivalót, és némi papírzsebkendőt szabad elhelyezni.

Kérjük, a fényképes azonosítóokmányt az asztal szélére kihelyezni szíveskedjenek!

Nem kezdheti meg a vizsgát, aki alkoholt fogyasztott, vagy tudatmódosító szerek hatása alatt áll!

3. Interaktív vizsga

A vizsga alatt:

Hallgassa végig figyelmesen az utasításokat,amelyeket a vizsgafelügyelő felolvas, elmond.

Ne beszéljen másokkal. Bízzon a saját tudásában, ne gondolja, hogy más megoldása jobb, mint az Öné!

Amennyiben a vizsga ideje alatt bármilyen technikai problémát tapasztal, haladéktalanul jelezze a teremfelügyelőnek.

A vizsgateremben jól látható helyen található egy falióra, amely segít a hatékonyabb időbeosztásban.

Kérjük, vegye figyelembe, hogy ha az interaktív vizsga ideje alattkimegy a mellékhelyiségbe, annak az ideje is beleszámít a vizsga időtartamába.

A vizsgázó az interaktív vizsgatevékenység megoldásához, elkészítéséhez tanácsot, segítséget nem kérhet, és nem kaphat.

Ha a teremfelügyelő az interaktív vizsgatevékenység közben szabálytalanságot észlel, felfüggeszti a vizsgázó vizsgatevékenységét, írásban rögzíti ennek tényét, továbbá a felfüggesztés pontos idejét, a szabálytalanság jellegét, és aláírja azt, majd ezt követően engedélyezi a vizsgázónak a vizsgatevékenység folytatását.

A teremfelügyelő az interaktív vizsgatevékenység befejezését követően haladéktalanul jelzi a szabálytalanságot az akkreditált vizsgaközpontnak, aki kivizsgálja és dönt a vizsgázó esetén a szakmai vizsga további folytathatóságáról. A szabálytalansággal kapcsolatban külön jegyzőkönyvet kell felvenni, amelynek tartalmaznia kell minden olyan adatot és eseményt, amely lehetővé teszi a szabálytalanság tényének és körülményének megállapítását, az érintett vizsgázó és felügyelő nyilatkozatát, továbbá azt, hogy a vizsgázót tájékoztatták a szabálytalanság elbírálásával kapcsolatos eljárásról és a bebizonyított szabálytalanság következményeiről. A jegyzőkönyvet a felügyelő, a vizsgázó és a vizsgafelügyelő írja alá.
A vizsgázó észrevételét – kérelmére – a jegyzőkönyvben rögzíteni kell.

Vizsga befejezését követően:

Kérjük, maradjon a helyén, amíg a teremfelügyelő engedélyt nem ad a terem elhagyására!

Adjon oda minden vizsgapapírt a teremfelügyelőnek, beleértve a vizsgalapot, a kidolgozott lapokat, illetve a számításokat, pótlapot, piszkozatokat.

Ha bármilyen kérdése, problémája, vagy észrevétele van, kérjük, jelezze a vizsgafelügyelőnek!

4. Projektvizsga

Projektfeladatként – a képzési és kimeneti követelményeknek megfelelően – gyakorlati vizsgamunka, vizsgaremek, vizsgamű, egyéb vizsgaprodukció megvalósítása, záródolgozat, vagy portfólió elkészítése határozható meg.

Minden alapanyagot, eszközt és szerszámot a vizsgaközpont biztosít.

Annak a vizsgázónak, akiknek portfólió bemutatása a projektfeladata, javasoljuk, hogy hozza magával azt pendrive-on is a vizsgaalkalomra.

Az elkészült projektfeladatról – a személyiségi jogok sérelme nélkül – annak azonosítására alkalmas dokumentációt, így különösen fényképet, videófelvételt vagy részletes leírást készít a vizsgaközpont.  A projektfeladat eredményével az akkreditált vizsgaközpont rendelkezik.

A vizsga alatt:

Ha bármilyen kérdése, problémája, vagy észrevétele van, kérjük, jelezze a vizsgafelügyelőnek!

Tűz- és munkavédelem:

1. Minden vizsgázó köteles a vizsgaközpont munkavédelmi rendszabályait megtartani, kötelessége a vizsgaközpont rendjére ügyelni, a balesetveszélyes, fegyelmezetlen magatartástól tartózkodni.

2. A vizsgaközpont minden helyiségét csak rendeltetésének megfelelően szabad használni, a folyosókon és a lépcsőkön körültekintően kell közlekedni.

3. A különböző helyiségekben fontos, hogy az ajtókat, ablakokat kellő figyelemmel nyissák – zárják, mert becsapódásuk, kifordulásuk balesetet okozhat.

4. A vizsgaközpont területén szigorúan tiltott a dohányzás, az alkohol, valamint a drog fogyasztása!

5. Elengedhetetlen a kulturált étkezés szabályainak betartása.

6. Baleset, vagy egyéb veszély esetén a segítségnyújtás megtörténjen. Elsősegélynyújtó felszerelés szükség esetén kérhető.

7. A vizsgázó késedelem nélkül köteles jelenteni minden sérülést, balesetet, rosszullétet, az általa észlelt tüzet, illetve tűzveszélyt, amely a vizsgaközpont területén történt, majd az intézkedésre jogosult utasításainak maradéktalanul eleget tenni.

8. Elektromos kapcsolókhoz csak száraz kézzel szabad hozzányúlni. Tűzriadó esetén fegyelmezett magatartást kell tanúsítani, pánikot kelteni tilos. A mozgásában korlátozott társunkat segíteni kell az épület mielőbbi elhagyásában.

9. A meghibásodott elektromos vagy egyéb eszközt a vizsgázó nem javíthatja, nem szedheti szét. Az ilyen eszközt le kell kapcsolni és a hibát jelezni kell.

10. Munkavégzés közben mindenki legyen körültekintő saját és társai testi épségére!

11. Az oktatás során használt munka- és védőruházatot a projektfeladat elkészítése alatt viselni kötelező!

A projektfeladat befejezése után:

A projektfeladat befejezését követően, szóljon a vizsgabizottság mérési feladatokat ellátó tagjának, aki ennek időpontját feljegyzi, az elkészült projektfeladatot átveszi.

 

Késés vizsgáról

Abban az esetben, ha a vizsgázó a vizsgára késve érkezik olyan mértékben, hogy a többi vizsgázó a vizsgatevékenységet (interaktív/írásbeli) már elkezdte, úgy a vizsgázó a vizsgatevékenységet nem kezdheti meg, pótlóvizsgát kell tennie.

Projektfeladat esetén a késve érkező vizsgázó, utolsó vizsgázóként és csak abban az esetben bocsájtható vizsgára, ha a vizsga 19 óráig befejezhető. Ellenkező esetben pótlóvizsgát kell tennie. Minden késéssel összefüggő esetet jegyzőkönyvben kell rögzíteni.

 

Bizonyítvány átvétel

A bizonyítvány átvételének pontos helyéről, idejéről hivatalos levélben fog értesítést kapni. Akadályoztatása esetén kérjük, hívja a vizsgaközpontot!

Bizonyítvány átvehető személyesen, vagy meghatalmazással a Vizsgaközpontban, illetve – térítés ellenében – postázásra kerül.  Elhagyott, elveszett bizonyítvány esetében, másikat nem áll módunkban kiállítani. Ilyen esetben egy, az eredeti bizonyítvány tartalmával mindenben megegyező másodlattal tudjuk pótolni, díjfizetés ellenében, melynek mértékét az Illetékről szóló törvényszabályozza.

„Iskolai bizonyítvány – ideértve a felsőfokú oktatási intézmény által kiállított oklevelet is –, továbbá a tanfolyami bizonyítvány másolatának, másodlatának kiállításáért 2000 forint illetéket kell fizetni.” 1990. évi XCIII. Törvény VIII.

Europass

Az oklevél, illetve a szakmai bizonyítvány kiadásával egyidejűleg vagy azt követően a vizsgázó kérésére az akkreditált vizsgaközpont magyar nyelven vagy a szakmai vizsga nyelvén kiállított Europass oklevél-kiegészítőt, illetve Europass szakmaibizonyítvány-kiegészítőt (a továbbiakban együtt: Europass kiegészítő) ad ki

A magyar és az angol nyelvtől eltérő más nyelvű Europass-kiegészítő kiadásáért a kérelmező térítési díjat fizet az akkreditált vizsgaközpont részére.

Elveszett bizonyítvány

Amennyiben a vizsgázó a bizonyítványát elvesztette, a Vizsgaközponthoz benyújtott kérelme alapján – illeték fizetését követően – bizonyítvány másodlatot kaphat. A másodlat nem új bizonyítvány kiállítását, hanem az elvesztett bizonyítvány adatainak közokiratba foglalását jelenti.

Vizsgázóink véleménye fontos számunkra

Szolgáltatásunk minőségének folyamatos javítása kiemelten fontos számunkra. Belső ellenőrzési eszközeink mellett számítunk a vizsgázóink és partnereink visszajelzéseire is. Folyamatosan törekszünk szolgáltatásaink minőségének javítására. Kérjük, észrevételét, javaslatát, tapasztalatait ossza meg velünk!

 Panasszal élhet a 1997. évi CLV. törvény alapján:

– szóban

– telefonon a 06 52 437-311/17. mellék telefonszámon

 – írásban: emailen az info@devizsga.hu e-mail címen

– vagy levélben: 4030 Debrecen, Fokos utca 12. levelezési címen.

A panaszról felvett jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az alábbiakat:

a) a fogyasztó neve, lakcíme,

b) a panasz előterjesztésének helye, ideje, módja,

c) a panaszának részletes leírása, iratok, dokumentumok és egyéb bizonyítékok jegyzéke.

Törekszünk arra, hogy panaszára két munkanapon belül kezdeti választ adjunk.

Panasza vizsgálatának részeként felvesszük a kapcsolatot a vizsgálat szempontjából releváns érintett személyekkel. A visszajelzést legkésőbb 30 napon belül megküldjük Önnek. 

Ajánlott honlapok

Elérhetőségeink

Cím

4030 Debrecen, Fokos utca 12.

Telefon

+36 52 437-311 (17-es mellék)

Email

info@devizsga.hu

Ügyfélfogadási idő

Hétfő: 8:00 – 12:00
Kedd: 13:00 – 15:00
Szerda: 8:00 – 12:00
Csütörtök: 13:00 – 15:00
Péntek: 8:00 – 12:00
Bizonyítvány átvétel és projektmunka leadása ettől eltérő időpontban is lehetséges telefonos egyeztetés alapján!

Megközelíthetőség

Autóbusszal

15, 15y, 30, 30A

Zsibogó vagy Rigó utca elnevezésű megállóhely

48

Vécsey utca elnevezésű megállóhely

Autóval

Parkoló a Fokos utca irányából

Korlátozott számban az udvaron + 2 db mozgássérült parkoló, illetve díjmentesen az utcán.

Üzenjen nekünk!