A NAH által NAH-12-0010/2021 számon akkreditált vizsgaközpont (személytanúsító szervezet)
Szakmai vizsgára bocsátás feltétele: Valamennyi előírt képzési évfolyam és az egybefüggő szakmai gyakorlat eredményes teljesítése.
A vizsgatevékenység megnevezése: Magasépítő technikus interaktív vizsgafeladat
A vizsgatevékenység leírása: Az interaktív vizsgafeladatban az ágazati alapoktatást követő szakirányú oktatás teljes ismeretanyagának mérésére vonatkozó kapcsolatos feladatok jelennek meg. Az egyes feladattípusok mennyiségét a teljes vizsgafeladatsoron belül az alábbiak szerint, meghatározott mennyiségben kell összeállítani:
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 180 perc
A vizsgatevékenység aránya a teljes szakmai vizsgán belül: 25 %
A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai: javítási-értékelési útmutató. Értékelési szempontok:
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40 %-át elérte.
A feladat része, hogy képes értelmezni egy BIM modellt.
A vizsgatevékenység megnevezése: Magasépítő technikus projektfeladat
A vizsgatevékenység leírása:
A vizsgafeladat során 7 vizsgarészből álló feladatsort kell megoldaniuk a vizsgázóknak.
1. vizsgarész:
A vizsgarész megnevezése: Portfólió.
A vizsgarész ismertetése: A tanuló által, a vizsgát megelőzően, a képzés során rajzoló- vagy tervezőprogram segítségével készített tervdokumentáció, illetve a tanuló eredményeiről, munkáiból, érdeklődési köréből összeállított, az oktató(k) által hitelesített dokumentumgyűjtemény. A tervdokumentáció egy legalább családi lakóház nagyságú épület vagy épületrész terveit tartalmazza. Minimális tartalmi elemek: legalább egy szint alaprajza, legalább egy metszet, legalább egy homlokzat (M=1:100 léptékben), helyszínrajz (szabadon választott léptékben). Az alábbiak közül legalább az egyiket a tervhez kapcsolódóan el kell készíteni: alapozási terv (M=1:50) vagy födémterv (M=1:50) vagy legalább három részletrajz (M=1:10). Az épület kivitelezési folyamatának egy részéről technológiai leírást, költségvetési kiírást és mennyiségszámítást kell készíteni. A felsoroltakon kívül a tervdokumentáció további tartalmi elemeket is tartalmazhat. A dokumentáció terjedelme legalább 10 db min. A4-es méretű oldal legyen. A tanuló eredményeiről, munkáiból, érdeklődési köréből összeállított dokumentumgyűjtemény tartalmazhat a teljes képzési idő alatt készített feladatokat, rajzfeladatokat, évközi gyakorlati feladatmegoldásokat, projektekben, szakmai rendezvényeken, versenyeken való részvétel bemutatását, kiemelkedő eredmények bemutatását, saját érdeklődési körről szóló, egyéni aktivitások szöveges és képi (leírás, rajzok,
tervek, fényképek) bemutatását, illetve szöveges összegzést. Terjedelme legalább 10 db A4-es
oldal legyen. Tartalmazhat képeket és/vagy szöveges leírásokat. A tanuló ezt szöveges összegzéssel, reflexióval lássa el. A portfóliót digitalizált formában kell elkészíteni, egységbe szerkesztett bemutató formájában. A portfóliót és vele együtt a rövidebb terjedelmű prezentációt a vizsga megkezdése előtt legalább 10 nappal le kell adni a vizsgaszervező képviselőjének. Az előre elkészített és leadott portfóliót a projektfeladat vizsgatevékenység keretein belül a szakmai beszélgetés során szóban be kell mutatni, egy rövidebb terjedelmű, előre elkészített és leadott prezentáció formájában.
2. vizsgarész:
A vizsgarész megnevezése: Szerkezetépítési, szakipari munkák kivitelezése, segédszerkezetek készítése.
A vizsgarész ismertetése: A vizsgázó a vizsgarész során kivitelezési feladatot old meg gyakorlati körülmények között, különböző kivitelezési feladatokból összeállított feladatok közül véletlenszerűen választva.
3. vizsgarész:
A vizsgarész megnevezése: Kitűzési vagy építőanyag-vizsgálati feladat elvégzése.
A vizsgarész ismertetése: A vizsgázó előre összeállított feladatok közül véletlenszerűen választva oldja meg a vizsgarészt. A feladat tartalmazhat kitűzési, felmérési, vízszintes és magasságmérési feladatot, illetve építőanyag vizsgálati feladatot.
4. vizsgarész:
A vizsgarész megnevezése: Terv vagy tervrészlet szerkesztése, rajzolása, rajzi vázlat készítése adott feltételek alapján és tartószerkezeti számítás elvégzése, tervrészletének szerkesztése.
A vizsgarész ismertetése: A vizsgázó előre összeállított feladatsort old meg, mely során különböző épületszerkezetekkel vagy rajzi ábrázolással kapcsolatos rajzfeladatok, illetve tartószerkezetekkel kapcsolatos számítások és rajzfeladatok jelennek meg.
5. vizsgarész:
A vizsgarész megnevezése: Műszaki rajz készítése rajzoló- vagy tervezőprogram segítségével és költségvetés-készítés, anyagmennyiség-meghatározás, térbeli, időbeli szervezési feladat.
A vizsgarész ismertetése: A vizsgázó előre összeállított feladatsort old meg. Egy kiadott terv, tervrészlet számítógépes feldolgozását hajtja végre CAD program alkalmazásával 2 vagy 3 dimenziós ábrázolással, illetve megadott dokumentációk alapján, építésszervezési és előkészítési feladatokat hajt végre, mennyiségeket határoz meg, költségvetést készít, vagy időtervet, vagy térbeli szervezési feladatot hajt végre. A feladatokat a vizsgázó elsősorban számítógép segítségével oldja meg.
6. vizsgarész:
A vizsgarész megnevezése: Magasépítési tevékenységekkel kapcsolatos idegen nyelvű szakmai kommunikáció.
A vizsgarész ismertetése: A vizsgázó idegen nyelven bemutatja a magasépítési tevékenységek és a különböző épületszerkezetek fajtáit, idegen nyelvű szakmai szöveget értelmez.
7. vizsgarész:
A vizsgarész megnevezése: A vizsga tárgyához kapcsolódó szakmai beszélgetés.
A vizsgarész ismertetése: A vizsgázó e vizsgarész keretein belül szóban bemutatja az 1. vizsgarészben ismertetett portfóliót bemutató rövidebb terjedelmű, előre elkészített és leadott prezentációt. A portfólió bemutatását követően a vizsgázó a projektfeladatával kapcsolatban válaszol a vizsgabizottság kérdéseire.
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 480 perc
A vizsgatevékenységre rendelkezésre álló idő az egyes vizsgarészek között az alábbiak szerint oszlik meg:
A vizsgatevékenység aránya a teljes szakmai vizsgán belül: 75 %
A vizsgatevékenységre megadott százalékérték az egyes vizsgarészek között az alábbiak szerint oszlik meg:
A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai: A javítás a feladatsorhoz rendelt értékelési útmutató alapján történik.
1. vizsgarész: Portfólió.
2. vizsgarész: Szerkezetépítési, szakipari munkák kivitelezése, segédszerkezetek készítése.
3. vizsgarész: Kitűzési vagy építőanyag-vizsgálati feladat elvégzése.
4. vizsgarész: Terv vagy tervrészlet szerkesztése, rajzolása, rajzi vázlat készítése adott feltételek alapján és tartószerkezeti számítás elvégzése, tervrészletének szerkesztése.
5. vizsgarész: Műszaki rajz készítése rajzoló- vagy tervezőprogram segítségével és költségvetés-készítés, anyagmennyiség-meghatározás, térbeli-, időbeli szervezési feladat elvégzése.
6. vizsgarész: Magasépítési tevékenységekkel kapcsolatos idegen nyelvű szakmai kommunikáció.
7. vizsgarész: A vizsga tárgyához kapcsolódó szakmai beszélgetés.
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40 %-át elérte.