A NAH által NAH-12-0010/2021 számon akkreditált vizsgaközpont (személytanúsító szervezet)
Szakmai vizsgára bocsátás feltétele: Valamennyi előírt képzési évfolyam és az egybefüggő szakmai gyakorlat eredményes teljesítése.
A vizsgatevékenység megnevezése: Logisztika, szállítmányozás, közlekedés és raktározás elméleti alapjai
A vizsgatevékenység leírása: Az írásbeli online feladatlap minimum 20, maximum 30 feladatból áll és a következő témakörök tanulási eredményeit méri: Közlekedési alapok, Közlekedés technikája és üzemvitele, Külkereskedelmi és vámismeretek, Általános szállítmányozás, Ágazati szabályozások, Logisztikai alapok, Beszerzési logisztika, Készletezési logisztika, Termelési logisztika, Elosztási logisztika, Minőség a logisztikában, Raktározási alapok, Raktárirányítás rendszere, Raktárvezetés tantárgyak elméleti témakörei.
Az online feladatlapon az alábbi feladattípusok közül legalább 6 fajtának kell megjelennie:
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 120 perc
A vizsgatevékenység aránya a teljes szakmai vizsgán belül: 20 %
A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai: Az egyes kérdésekre és feladatokra adható pontszámokat a javítási-értékelési útmutató tartalmazza. Teljes pontszám csak a hibátlan feladatmegoldásért adható. A javítás során részpont adható, de az útmutatóban meghatározott pontszám tovább nem bontható. Ha a feladatnál többféle megoldás lehetséges, akkor a javítási útmutatóban közölt eljárástól eltérő megoldások is lehetnek teljes értékűek.
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a tanuló vizsgarészenként a megszerezhető pontszám legalább 40 %-át elérte.
A vizsgatevékenység megnevezése: Komplex gyakorlati vizsga
A/vizsgarész: Logisztika és raktározás üzemtani és minőségi mutatói
B/vizsgarész: Külkereskedelmi ügylet lebonyolításának szállítmányozói feladatai
C/vizsgarész: Portfólió elkészítése és bemutatása
A vizsgatevékenység leírása:
A/vizsgarész: Logisztika és raktározás üzemtani és minőségi mutatói
A számítási feladatokat tartalmazó írásbeli feladatlap az alábbi témakörök tanulási eredményeit méri: A raktári mutatószámok (raktározás üzemtani – terület és térfogatkihasználás, vevői és
készletezési mutatói, saját és bérraktárhoz kapcsolódó költségszámítások, beruházási költségkalkulációk, leltáreredmény-számítás), valamint a logisztikai teljesítmények mutatószámai, a beszerzési logisztika gyakorlata, a készletezési logisztika gyakorlata, a termelési logisztika gyakorlata, az elosztási logisztika gyakorlata és a logisztika minőségi mutatói témakörök gazdaságossági számításai. A vizsgasorban minimum 8 db maximum 10 db feladatot kell a vizsgázóknak megoldaniuk, a raktározás tanulási eredményeihez kapcsolódóan 4-5 db feladat, a logisztika tanulási eredményeihez kapcsolódóan 4-5 db feladat szerepel a vizsgasorban.
B/vizsgarész: Külkereskedelmi ügylet lebonyolításának szállítmányozói feladatai
A feladatlap egy komplex import vagy export külkereskedelmi ügylet lebonyolításának a megtervezését, megszervezését és a kapcsolódó logisztikai feladatok elvégzését kéri számon. A megoldáshoz internetes felületeket, elektronikus díjszabásokat, okmányokat használ. A vizsgafeladat az alábbi témakörök tanulási eredményeit méri: Külkereskedelmi és vámismeretek, Általános szállítmányozás, Szállítmányozói feladatok, Közlekedési alapok, Közlekedés földrajz, Közlekedés informatika, Közlekedési számítások. A vizsgafeladat megoldásánál a vizsgázó a tanult módszerek alapján öt fő folyamathoz kapcsolódó tevékenységet hajt végre a megadott adatok szerint.
1. Import vámeljáráshoz kapcsolódó tevékenységek
2. Incoterms klauzulát ismertet és paritásos árat határoz meg
3. Árutovábbításhoz kapcsolódó tevékenységek
4. Fuvardíjat, fuvarköltséget határoz meg
5. Raktárkezelő szoftver segítségével árukiadást vagy bevételezést végez, szállítólevelet készít vagy dolgoz fel, számlát állít ki
A vizsgafeladatot a vizsgázók számítógépes tanteremben készítik el felügyelő tanár jelenlétében. A megoldásához minden vizsgázó részére a vizsgaszervező által biztosítani kell:
A vizsga befejezését követően a vizsgaszervező feladata, hogy a vizsgázók munkáját név szerint archiválható formátumban mentse. Az elkészült feladatmegoldásokat kinyomtassa, és minden oldalát a lap alján a vizsgázó és a vizsgabizottság egy tagja aláírással hitelesítse. A nyomtatásnak és a mentésnek a gyakorlati vizsga befejezését követő 60 percen belül meg kell történnie. A vizsgafeladatok értékelése a vizsgaszervező által készített részletes értékelési útmutató alapján történik.
C/vizsgarész: Portfólió elkészítése és bemutatása
Az iskolai tanulmányok alatt és a gyakorlati képzés során elsajátított kompetenciákról és gyakorlati tevékenységekről, valamint a tanuló saját érdeklődési köréről készült gyűjtemény elkészítése és bemutatása. A tanuló az időszakonként összegyűjtött elemeket egységbe szerkeszti, a szaktanár részére a tanórák keretein belül minden félév zárása előtt 2 héttel bemutatja, és jóváhagyás után feltölti a kijelölt online tárhelyre. A vizsgázónak az elkészült portfóliót legkésőbb a szakmai záróvizsga megkezdése előtti 30. napig kell bemutatnia és a kijelölt tárhelyen elhelyeznie. A szaktanár előzetesen értékeli a feltöltött portfólió összeállításának teljességét, igényességét, tartalmát, a tanuló fejlődését. 12. évfolyamtól kezdve félévente legalább két portfólió elem bemutatása elvárt az alábbiak közül:
Javasolt portfólió elemek:
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam:
A/vizsgarész: 120 perc
B/vizsgarész: 120 perc
C/vizsgarész: A portfólió elkészítésére a 12-13. évfolyam tanulmányi időszaka áll rendelkezésre. Bemutatására prezentáció (ppt.) formájában a vizsganapon 15 perc.
A vizsgatevékenység aránya a teljes szakmai vizsgán belül:
A/vizsgarész: 25 %
B/vizsgarész: 25 %
C/ vizsgarész: 30 % (20% portfólió; 10% prezentáció)
A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
A/vizsgarész:
A vizsgafeladatok értékelése a vizsgaszervező által készített részletes értékelési útmutató alapján történik. A vizsgarész akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40%-át elérte.
B/vizsgarész:
A vizsgafeladatok értékelése a vizsgaszervező által készített részletes értékelési útmutató alapján történik. A vizsgarész akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40%-át elérte.
C/vizsgarész: A vizsgázónak az elkészült portfóliót legkésőbb a szakmai záróvizsga megkezdése előtti 30. napig kell bemutatnia és a kijelölt tárhelyen elhelyeznie. A hitelesítő szaktanár előzetesen értékeli a feltöltött portfólió összeállításának teljességét, igényességét, tartalmát, a tanuló fejlődését. A tartalmi rész súlya a portfólió értékelésén belül 70%, a bemutatás súlya a portfólió értékelésén belül 30%, időkeret 15 perc. A tanuló a kijelölt szóbeli vizsganap előtt a portfóliójából egy prezentációt (ppt.) készít, amelyet a vizsganapon mutat be. A vizsgabizottság mindhárom vizsgarésszel és a prezentációval kapcsolatban szakmai beszélgetést folytat a vizsgázókkal.
A bemutató értékelési szempontjai:
A vizsgarész akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40%-át elérte.
A szakmai vizsga leírása, mérésének, értékelésének szempontjai
Szakmairány megnevezése: Vasúti árufuvarozás
Szakmai vizsgára bocsátás feltétele: Valamennyi előírt képzési évfolyam és az egybefüggő szakmai gyakorlat eredményes teljesítése.
A vizsgatevékenység megnevezése: Vasúti árufuvarozás elméleti alapok, Forgalom (raktárnok és vonat fel- és átvevő forgalmi feladatai)
A vizsgatevékenység 2 különböző vizsgarészből tevődik össze:
A/ Vasúti árufuvarozás elméleti alapok
B/ Forgalom (raktárnok és vonat fel- és átvevő forgalmi feladatai)
A vizsgatevékenység leírása:
A/ Vasúti árufuvarozás elméleti alapok vizsgarész:
Az írásbeli online feladatlap minimum 25, maximum 30 feladatból áll és a következő tanulási eredményeket méri: Vasúti árufuvarozás, Díjszabás, Árufuvarozási szolgáltatás, Logisztika,
Fuvareszköz gazdálkodás, Rakodási szabályok, Közlekedési alapok.
Az online feladatlapon az alábbi feladattípusok közül legalább 4 fajta jelenjen meg:
B/ Forgalom (raktárnok és vonat fel- és átvevő forgalmi feladatai) vizsgarész
Forgalmi ismeretek interaktív online vizsgafeladat automatikus kiértékeléssel, amely 20 tesztkérdést tartalmaz. 20 tesztkérdés, amely az alábbi forgalmi témakörök tanulási eredményeket méri:
A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam:
A/ Vasúti árufuvarozás elméleti alapok: 120 perc
B/ Forgalom (raktárnok és vonat fel- és átvevő forgalmi feladatai): 75 perc
A vizsgatevékenység aránya a teljes szakmai vizsgán belül: 30%
A/ Vasúti árufuvarozás elméleti alapok vizsgarész: 15 %
B/ Forgalom (raktárnok és vonat fel- és átvevő forgalmi feladatai) vizsgarész: 15 %
A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
Az egyes kérdésekre és feladatokra adható pontszámokat a javítási-értékelési útmutató tartalmazza. A javítás során részpont adható, de az útmutatóban meghatározott pontszám tovább nem bontható.
A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40 %-át elérte.
A vizsgatevékenység megnevezése: Portfólió elkészítése és bemutatása, Irányítási- és elszámolási informatikai rendszerek
A vizsgatevékenység leírása: A vizsgatevékenység 2 különböző vizsgarészből tevődik össze:
A/ Portfólió elkészítése és bemutatása
B/ Irányítási- és elszámolási informatikai rendszerek
A/ Portfólió elkészítése és bemutatása vizsgarész
Az iskolai tanulmányok alatt és a gyakorlati képzés során elsajátított kompetenciákról és gyakorlati tevékenységekről, valamint a tanuló saját érdeklődési köréről készült gyűjtemény bemutatása:
A tanuló az időszakonként összegyűjtött elemeket egységbe szerkeszti, a szaktanár részére a tanórák keretein belül minden félév zárása előtt 2 héttel bemutatja, és jóváhagyás után feltölti a kijelölt online tárhelyre. A vizsgázónak az elkészült portfóliót legkésőbb a szakmai záróvizsga
megkezdése előtti 30. napig kell bemutatnia és a kijelölt tárhelyen elhelyeznie. A 12. évfolyamtól kezdve félévente legalább két portfólió elem bemutatása elvárt az alábbiak közül:
Javasolt portfólió elemek:
A vizsgatevékenység (vizsgarész) végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: A 12-13. évfolyam tanulmányi időszaka.
A vizsgatevékenység (Portfólió elkészítése és bemutatása vizsgarész) aránya a teljes szakmai
vizsgán belül: 30 %
A vizsgatevékenység (vizsgarész) értékelésének szempontjai: A szaktanár előzetesen értékeli a feltöltött portfólió összeállításának teljességét, igényességét, tartalmát. A tartalmi rész súlya a portfólió értékelésén belül 70%, a bemutatás súlya a portfólió értékelésén belül 30%, időkeret 15 perc.
A bemutató értékelési szempontjai:
A vizsgarész akkor eredményes, ha a tanuló a megszerezhető összes pontszám legalább 40%-át elérte.
B/ Irányítási- és elszámolási informatikai rendszerek vizsgarész
A vizsgafeladat a következő témakörök tanulási eredményeit méri: Kocsiirányítás, E-fuvarlevél, Kocsikimutatás, Vonatkezelés tantárgyak témakörei
A vizsgafeladat ismertetése: Kocsiirányítás, E-fuvarlevél, Kocsikimutatás, Vonatkezelés feladatsorok megoldása. A vizsgaszervező által összeállított írásbeli feladatsor megoldása papír alapon és számítógépen, internet alkalmazásával, amely a következő négy feladatsort tartalmazza. A vizsgázók a feladatok megoldásához a vonatkozó nyomtatványokat és az informatikai rendszerek teszt jellegű programját használják. A vizsgázó a gyakorlati feladat befejezését követően a vizsgabizottsággal szakmai beszélgetést folytat az elvégzett feladatokról, ismerteti a folyamatot, válaszol a feltett kérdésekre, ezzel bizonyítja kommunikációs készségét és logikus gondolkodását.
A szakmai záróvizsga gyakorlati vizsgafeladat részeit a vizsgázók számítógépes tanteremben készítik el felügyelő tanár jelenlétében. A számítógépes vizsgafeladat részek lebonyolításához minden vizsgázó részére biztosítani kell:
A vizsga befejezése után a vizsgaszervező feladata, hogy a vizsgázók munkáját név szerint archiválja (fájl név szerint), illetve vizsgázónként CD/DVD-re is elmenti, a kitöltött dokumentumokat név szerint külön-külön dossziéban őrzi. Az elkészült feladatmegoldásokat vizsgázónként kinyomtatja, melynek mindkét oldalát a lap alján a tanuló és a szaktanár szignóval hitelesítik. A nyomtatásnak és a mentésnek a gyakorlati vizsga befejezését követő 60 percen belül meg kell történnie. A vizsgafeladatok értékelése a vizsgaszervező által készített részletes értékelési útmutató alapján történik.
A vizsgafeladatrész megoldására rendelkezésre álló időtartam: 180 perc
A vizsgarész megoldása akkor eredményes, ha végrehajtása legalább 40%-osra értékelhető.
A vizsgarész értékelésének sajátos szempontjai: A vizsgarész értékelése a vizsgaszervező által
kidolgozott értékelési útmutató alapján történik, az alábbi értékelési szempontok figyelembevételével:
A vizsgatevékenység (Irányítási- és elszámolási informatikai rendszerek vizsgarész) aránya a teljes szakmai vizsgán belül: 40 %
Projektfeladat vizsgatevékenység | Értékelés |
A/ Portfólió elkészítése és bemutatása vizsgarész | 30% |
B/ Irányítási- és elszámolási informatikai rendszerek vizsgarész | 40% |